Które pieczywo wybrać przy nietolerancji laktozy?

Nietolerancja laktozy to popularna przypadłość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeszcze kilka lat temu mało to tak naprawdę zdawał sobie sprawę z uciążliwości, jakie związane są ze spożywaniem laktozy, kiedy ma się nietolerancję. Dziś wiadomo już, iż istotne jest wówczas wprowadzenie odpowiedniej diety, a zwłaszcza wprowadzenia do niej produktów, które nie zawierają białka szkodliwego dla kosmków jelita. 

Nietolerancja laktozy a dieta bezglutenowa 

Nietolerancja laktozy to jedna z najpowszechniejszych nietolerancji pokarmowych, która objawia się wzdęciem brzucha, nudnościami, a także szeregiem innych objawów, jak trądzik oraz ogólne pogorszenie się samopoczucia. Jeszcze kilka lat temu nietolerancja laktozy u dorosłego, czy nietolerancja laktozy u dziecka była czymś obcym i niezrozumiałym. Dziś wielu lekarzy oraz dietetyków zwraca uwagę na ten problem, zalecając dokonanie testów na nietolerancję i alergie pokarmowe. Dieta przy nietolerancji laktozy to forma leczenia i jednocześnie profilaktyka tej przypadłości. Osoby uczulone na laktozę nie trawią cukru, który jest w mleku. Dieta przy nietolerancji pokarmowej to tak naprawdę dieta eliminacyjna. Polega ona nie tylko na wykluczeniu laktozy pod postacią mleka, ale także na wyłączeniu z diety pieczywa bezglutenowego, gdyż gluten to kolejny po laktozie jeden z najpoważniejszych czynników wpływających na nietolerancje pokarmowe. 

Dieta bez laktozy- chleb bez laktozy i glutenu!

Dieta bez laktozy to tak naprawdę dieta eliminacyjna. Osoby uczulone na laktozę powinny wówczas skupić się na stosowaniu produktów, w których znajdują się śladowe ilości tego alergenu lub w których nie ma go w ogóle. Dzięki temu ich samopoczucie ma szansę się poprawić. Oprócz eliminacji produktów zawierających laktozę bardzo ważne jest także odstawienie produktów, które zawierają gluten. W tym przypadku bardzo ważne jest stosowanie pieczywa bezglutenowego najwyższej jakości, najlepiej na naturalnym zakwasie. Dzięki temu maksymalnie odciążymy zmęczony dolegliwościami żołądek i zyskamy lepsze samopoczucie. Osoby o pierwotnym, a także nabytym charakterze nietolerancji na laktozę powinny przede wszystkim dostawić wszelkie produkty mleczne. Jak wiadomo, w produkcji chleba bardzo często stosowane są pochodne mleka i glutenu, dlatego Manufaktura Chleba, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, stworzyła pieczywo bezglutenowe, które odpowiednie jest dla osób uczulonych na laktozę. W ofercie znajdują się chleby wypiekane z mąki jaglanej, ryżowej, gryczanej, a także z wielu innych odmian mąki, która dedykowana jest osobom cierpiącym na nietolerancję. Pieczywo wytwarzane jest na naturalnym zakwasie, który także można zakupić do produkcji własnych wypieków. Ponadto w ofercie znajdują się chleby bezglutenowe smakowe, takie jak chleb bananowy, który bez wątpienia przypadnie go gustu dzieciom i fanom słodkich wypieków.

Jakie pieczywo spożywać w przypadku nietolerancji laktozy?

Czym kierować się podczas zakupu pieczywa bez glutenu i laktozy?

Podczas nietolerancji pokarmowej na gluten oraz laktozę warto wziąć pod uwagę jakość wypiekania pieczywa. Niestety wielu producentów nazywa swoje chleby bezglutenowymi, chociaż mąka wykorzystana do produkcji wypieków nie miała nic wspólnego  mąkami całkowicie pozbawionymi tych alergenów. Manufaktura Chleba poddaje swoje wypieki weryfikacji oraz kontroli, dzięki czemu klienci mają pewność, iż otrzymywany produkt cechuje się najwyższą jakością oraz brakiem zawartości szkodliwych alergenów, które mogłyby wpływać negatywnie na ich zdrowie. Chleb gryczany, chleb jaglany, a także bezglutenowe przekąski w formie focacci to jedynie nieliczne z propozycji, które można zakupić w tym miejscu. Pieczywo dobrze się mrozi i nie traci swoich walorów.

Dieta bez laktozy u dziecka

Dzieci są wymagające, biorąc pod uwagę dietę. Chleb bananowy to jedna z propozycji, która bez wątpienia przypadnie do gustu wybrednym podniebieniom. Chrupiąca skórka oraz delikatny, aksamitny środek chleba sprawią, że dziecko ze smakiem będzie zajadać swoje śniadanie. Rodzice nie muszą się więc zastanawiać na hasłami ”dieta bez laktozy przepisy”, czy “dieta bez laktozy co jeść”.